Z literatury


Život včel je častým tématem různých literárních děl. Jsme nedílnou součástí Včelařského naučného areálu, kde se historie prolíná se současností. Prochází nám rukama i spoustu historické literatury, v kterých nacházíme zajímavá díla. 

VČELY

Josef Kalus

Kam spěcháte, zlaté včely? Domů v malovaný úl, či v háj jste se rozletěly med pro cizí hledat stůl?Pracovnice neúmorné, jak se obdivuji vám jak jste bedlivé a vzorné a co lásky máte k nám! Od rána až do večera na jiné jen myslíte - co je spor, zášť, nedůvěra, pán neb otrok - nevíte, divých vášní u vás není - úl váš - tiché shody chrám: celé lidstvo do učení mělo by jít, včelky, k vám! Kam spěcháte, zlaté včely?

ČÍM PLATÍ VČELY

J. Schwertner

Běží léto polem, hájem, včelky budou platit nájem. Čím zaplatí?Přece medem! Kolik plástů? Neví předem. Jak se snůška vydaří, tak zaplatí včelaři. 

SMUTNÝ ČMELÁK

Miloš Kratochvíl

Napsal mladý čmelák včele: "Miluji tě velmi vřele."Napsal to své vyznání na list růže pod strání. Jenže noc a ráno zchladly, listy zežloutly a spadly...Čmelák bručí: "A co teď? Jak dostanu odpověď? Všechny listy zničil mráz, už není kam napsat vzkaz! "Je podzim, čmelák má smůlu- včelka už spí ve svém úlu. Vyzná se jí ze své lásky, až rozkvetou sedmikrásky